środa, 22 września 2010

Populonia- etruskie miasto

Tumulus z populońskiej nekropolii

Populonia, po łacinie zwana Popluną lub Fofluną, swoimi korzeniami sięgała epoki brązu. Ulokowana była w Zatoce Baratti, miasto mieściło się bezpośrednio nad morzem i posiadało port z długim molo, zbudowanym z kamieni.
Osada tam się znajdująca pełniła zapewne rolę łącznika z wyspą Elbą, jej mieszkańcy mogli także kontrolować transport metali na Elbie wydobywanych. Populonia od VII wieku p.n.e. pełniła także rolę centrum obróbki żelaza i cyny- w jej okolicach archeolodzy odkryli wiele pieców wytopiskowych, mieszczące się współcześnie w Poccarecia i San Cerbone.

Etruskowie zamieszkujący to miasto mieli prawdopodobnie monopol na surowce pochodzące z Elby, co wpływało na pozycję i bogactwo miasta.
Topografia miasta była niezwykle ciekawa- osadę ulokowano na cyplu łagodnie opadającym ku Morzu Tyrreńskiemu. Niezwykłe są populońskie nekropole- wznoszono je na wzgórzach z widokiem na morze(patrz zdjęcie u góry). Groby często wyposażane były w tarasy widokowe, a sam kult morza być może odrywał pewną rolę w rytuałach pogrzebowych (np wiara w wędrówkę na Wyspy Szczęśliwe po śmierci). Część nekropoli kuto także w wysokich klifach:
Groby kute w skale- Populonia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz