czwartek, 16 września 2010

Orvieto- etruskie miasto Volsinii?

Pozostałości świątyni etruskiej w Orvieto

Naukowcy nie są pewni, czy współczesną lokalizacją etruskiego ośrodka Volsinni  jest Orvieto- jako alternatywę podaje się miasto Bolsena.  Istnieje także koncepcja mówiąca, że istniały dwa Volsinni- stare czyli Veteres, dzisiejsze Orvieto, oraz młodsze, zbudowane już w epoce rzymskiej, Volsinni Novi- Bolsena. Sama nazwa Orvieto zanotowana została po raz pierwszy w średniowieczu i wywodzi się od słów Vetus Orbieto Urbs- "Stare Miasto". Jednak nawet jeśli Orvieto nie należało do dodekapolis- ligi dwunastu miast etruskich- było znacznym ośrodkiem.
Początki Orvieto sięgają epoki żelaza. Pierwsza osada zamieszkiwana była przez przedstawicieli kultury Villanova, jednak szczyt rozwoju przypada na okres panowania Etrusków, szczególnie na VII-V w. p.n.e.
Miasto miało strategiczne położenie- ulokowane było na wysokim, wapiennym klifie, z którego roztaczał się dogodny widok na otaczające go doliny. Nie pozwalało to na atak z zaskoczenia.
Inskrypcje etruskie, jakie odkryto w trakcie badań, dowodzą, że pełniło ważną rolę handlową i mieszkało w nim wiele znacznych rodów kupieckich, zarówno etruskich, jak i cudzoziemskich. Orvieto było także znacznym ośrodkiem religijnym- Pericle Perall szacował, że mogło znajdować się w nim 17 świątyń, lecz inni badacze skłaniają się raczej ku 12. Najsłynniejszą świątynią jest Belvedere, której fundamenty można oglądać do dziś (zdjęcie powyżej).
Od lat 60-tych XX wieku trwają intensywne prace archeologiczne na terenie cmentarzysk otaczających miasto. Największe nekropolie noszą nazwę Camiccela i Croceffiso del Tufo.


1 komentarz:

  1. http://th.if.uj.edu.pl/~gulakov/life_corr/ interesująca książka o modelowaniu matematycznym, metodach statystycznych i tym podobnych sprawach

    OdpowiedzUsuń