środa, 15 września 2010

Etruska moda

Etruskie damy, jak wspominają o tym źródła antyczne oraz przedstawienia na zabytkach, lubowały się w zbytku i zapewne były modnisiami. 
Pierwsze spostrzeżenie, jakie można odnieść z obserwacji malowideł grobowych prezentujących uczty, pokazuje, że stroje były niezwykle kolorowe. Barwy ubrań Etrusków to czerwienie, błękity i granaty, zielenie, żółcie, pomarańcze, brązy- barwy nasycone i radosne. Tkaniny, wedle świadectw ikonograficznych, były bogato haftowane lub zdobione koralikami, złotymi blaszkami, frędzlami itp. 
Kitarzysta i tancerka z malowidła grobowego- przykłady wzorzystych ubrań etruskich

Do charakterystycznych strojów etruskich należały:

-tebennaniewielkich rozmiarów płaszcz, noszony na krótką tunikę. Bardzo szybko stał się symbolem władzy i dostojeństwa, w starożytnym Rzymie noszonym przez patrycjuszy. Tebennę wyróżniał szczególnie kolor- płaszcz był ciemny, z białymi obramowaniami. Płaszcz noszono zwyczajowo na lewym ramieniu, prawe pozostawiając odkryte. W okresie późniejszym tunika pod płaszczem wydłużyła się, tworząc togę(widoczną na poniższym zdjęciu).
Długa tebenna
tuniki- bardzo popularnym, szczególnie pośród sług, tancerzy i  akrobatów, przedstawionych w sztuce grobowej, była tunika. Tuniki mogły być krótkie lub dłuższe, proste lub dekorowane. Najczęściej charakteryzowały się rękawami do połowy łokcia i kolistym dekoltem. Często przewiązywano je w pasie szarfą lub paskiem. 

Phersu z Grobowca Augurów, ubrany w krótką, wojskową tunikę

suknie damskie- początkowo Etruski nosiły ciężkie, długie suknie, jednak od V w. p.n.e, wzorując się na Greczynkach, zaczęły ubierać się w lekkie suknie, spięte na ramieniu, bogato drapowane. Popularne były także, noszone też przez mężczyzn, długie, jasne tuniki- chitony, z narzuconym na nie płaszczem (himationem). 
Etruska  dama w ciężkiej sukni i spiczastych bucikach- malowidło z Grobu Żonglerów

nakrycia głowy- typowym, etruskim nakryciem głowy był tutulus- wełniana, spiczasta czapka. W Etrurii nosili go zarówno mężczyźni, jak i kobiety do V wieku p.n.e., w Rzymie stały się nakryciem niektórych kapłanów. Od V wieku Etruski noszą jedynie lekkie welony lub wpinają we włosy drobne ozdoby, mężczyźni głowy mają odkryte. 
 Tancerka z Grobu Żonglerów w tutulusie na głowie

obuwie- w okresie archaicznym etruscy eleganci nosili pełne obuwie ze spiczastym zakończeniem (calcei  repandi). Popularne były także sandały (tyrrhenica sandalia) oraz wysokie buty z rzemianiami (calcei patricii- w Rzymie noszone przez patrycjuszy, stąd ich nazwa).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz